  • X9438WS24-2.7
X9438WS24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9438WS24-2.7
HK JDW NO:
391-X9438WS24-2.7
Package:
DIP
Datasheet:
Description:
24 Terminations3V 24 Pin Digital PotentiometersSerial
Purchasing and Inquiry
X9438WS24-2.7 Overview
There is a DIP package containing it.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.The digital potentiometer embeds 1 circuits.Bulk package contains the access code to secure the digital potentiometer.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 100 taps are provided.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 24.This programmable potentiometer includes 2 functions for your reference.It is powered by 3V to deliver its perfomance.The digi devices shows pins 24.A flow rate limit of 1kOhm is possible.Through Hole mounts digital potentiometer.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 70°C.A minimum working temperature of 0°C is necessary for reliability.With a frequency of 400kHz, it maintains high accuracy.
X9438WS24-2.7 Features
Available in DIP package
1 Circuits
X9438WS24-2.7 Applications
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Calibration instrumentation
  • Industrial control
  • Power meter
  • Used as voltage divider
  • Communication device
  • Noise-free volume controller
  • DAC
  • Industrial control circuits
  • Speakers
Step5Bar-code shipping tag
X9438WS24-2.7
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Tolerance
    20%
  • Temperature Coefficient
    600 ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    400kHz
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Negative Supply Voltage-Nom
    -3V
  • Number of Taps
    100
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm