  • X9429YS16IZ-2.7T1
X9429YS16IZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9429YS16IZ-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9429YS16IZ-2.7T1
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9429YS16IZ-2.7T1
Description:
X9429 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9429YS16IZ-2.7T1 Overview
This file is contained in a package of 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width).Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.During overcurrent, this pentometer features 64 taps.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V volts are available.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.Limiting the flow with 2.5kOhm is possible.X9429 is a family member.This digital variable resistor contains Selectable Address.
X9429YS16IZ-2.7T1 Features
Available in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9429YS16IZ-2.7T1 Applications
  • Programmable power supplies
  • Modern office equipment
  • Noise-free volume controller
  • Adjustable current control
  • Bias adjustment circuits
  • Audio level control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Wheatstone bridges
  • Joysticks
  • Automatic detection of equipment
Step5Bar-code shipping tag
X9429YS16IZ-2.7T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9429
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C