  • X9429WV14T4
X9429WV14T4
advertisement
Manufacturer No:
X9429WV14T4
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9429WV14T4
Package:
Datasheet:
Description:
5V 14 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9429WV14T4 Overview
Pentometer consists of 64 positions.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.On the digi devices, you can see the 14 pins.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.Voltage can be delivered at 5V.This digital potentiometer has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers family pentometer are used.It is permissible for this digipot to operate under the max resistance tolerance of 20%.Below 70°C is the recommended operating temperature.The electronic potentiometer has 14 terminals.
X9429WV14T4 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9429WV14T4 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9429WV14T4 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable I to V converter
  • Audio level control
  • Speakers
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Communication device
  • Optic fiber network
  • Industrial control
  • Voltage resistance conversion
  • Wheatstone bridges
  • Power meter
Step5Bar-code shipping tag
X9429WV14T4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    14
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm