  • X9429WV14I-2.7T1
X9429WV14I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9429WV14I-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9429WV14I-2.7T1
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9429WV14I-2.7T1
Description:
X9429 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9429WV14I-2.7T1 Overview
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages contain it.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.64 taps protect this pentometer against overcurrent.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.It is possible to limit the flow with 10kOhm.Pentometer is a member of X9429 family.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.
X9429WV14I-2.7T1 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9429WV14I-2.7T1 Applications
  • Industrial control circuits
  • LEDs
  • Calibration instrumentation
  • Joysticks
  • Sensor trimming instrumentation
  • Used as voltage divider
  • Gas detection circuit
  • Adjusting the LCD Display
  • Household appliances
  • Sensor auto referencing circuits
Step5Bar-code shipping tag
X9429WV14I-2.7T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9429
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C