  • X9429WS16Z-2.7
X9429WS16Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9429WS16Z-2.7
HK JDW NO:
391-X9429WS16Z-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
Digital PotentiometersI2C64 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9429WS16Z-2.7 Overview
The package contains SOIC files.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Bulk package.In this pentometer, there are 64 taps to prevent overcurrent.The pentometer consists of 64 positions.Limiting the flow with 10kOhm is possible.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.As long as 70°C is set, the digital resistor will run steadily.It operates at 0°C at a minimum to maintain reliability.The electronic potentiometer can handle a maximum supply voltage of 5.5V volts.A electronic potentiometer minimum supply voltage of 2.7V can be used.If the supply current is operated in the range of 100μA or higher, it will provide its performance.When the frequency is set to 400kHz, it maintains high accuracy.
X9429WS16Z-2.7 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9429WS16Z-2.7 Applications
  • Bias adjustment circuits
  • Testing equipment
  • Audio Volume control
  • Power supply
  • Communication device
  • Power calibration
  • Sensor trimming instrumentation
  • Power meter
  • Automatic gain control
  • Programmable voltage regulator
Step5Bar-code shipping tag
X9429WS16Z-2.7
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    400kHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V