  • X9428YV14IT1
X9428YV14IT1
advertisement
Manufacturer No:
X9428YV14IT1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9428YV14IT1
Description:
5V 14 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9428YV14IT1 Overview
The number of positions is 64.The following programmable potentiometer includes 1 functions.Its total resistance will be 2000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.14 pins can be seen in The digi devices.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.Voltage can be delivered at 5V.Added features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORYComponents from the Digital Potentiometers family are used.digipots like this can operate under resistance tolerances of 20%.It is recommended that the operating temperature stay below 85°C degrees Celsius.A total of 14 terminals are present.The digital potentiometer is designed to work at a minimum temperature of -40°C.
X9428YV14IT1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9428YV14IT1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9428YV14IT1 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable power supplies
  • Used as programmable gain amplifier
  • Adjustable gain amplifiers
  • Communication device
  • Programmable voltage regulator
  • Used as voltage divider
  • Noise-free volume controller
  • Gas detection circuit
  • Programmable computer
  • Power calibration
Step5Bar-code shipping tag
X9428YV14IT1
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    14
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    2000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm