  • X9428YV14-2.7
X9428YV14-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9428YV14-2.7
HK JDW NO:
668-X9428YV14-2.7
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9428YV14-2.7
Description:
14 Terminations3V X9428 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9428YV14-2.7 Overview
This file is contained in a package of 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.A 64 tap protects this pentometer from overcurrents.A 64 position is contained in pentometer.This termination is designed for 14.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 2000Ohm as shown.To deliver its performance, it is powered by 3V.Mount in the direction of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of ±2.7V~5.5V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.Limiting the flow with 2.5kOhm is possible.In the X9428 family, pentometer belongs.This digital variable resistor can be used to find Selectable Address.Additional features of this digital potentiometer include: ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE AND ANALOG SUPPLIES FROM 2.7V TO 5.5V, -2.7V TO -5.5V
X9428YV14-2.7 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9428YV14-2.7 Applications
  • Joysticks
  • Household appliances
  • Calibration instrumentation
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Automatic detection of equipment
  • Voltage control
  • Adjust VCOM settings
  • Used as programmable gain amplifier
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Motor control
Step5Bar-code shipping tag
X9428YV14-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Additional Feature
    ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE AND ANALOG SUPPLIES FROM 2.7V TO 5.5V, -2.7V TO -5.5V
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    X9428
  • Configuration
    Non-Volatile
  • Taper
  • Total Resistance
    2000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm