  • X9428YS16Z-2.7T1
X9428YS16Z-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9428YS16Z-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9428YS16Z-2.7T1
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9428YS16Z-2.7T1
Description:
16 Terminations3V X9428 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9428YS16Z-2.7T1 Overview
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages contain it.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.There are 64 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Positions are 64.The terminations are 16.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 2000Ohm.It operates on 3V and is powered by it.The mounting direction should be Surface Mount.potentionmeters with ±2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.In this digital potentiometer, the temperature range is 0°C~70°C.In this case, the flow can be limited by 2.5kOhm.In the X9428 family, pentometer belongs.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.Among its additional features are the following: ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE AND ANALOG SUPPLIES FROM 2.7V TO 5.5V, -2.7V TO -5.5V
X9428YS16Z-2.7T1 Features
Available in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9428YS16Z-2.7T1 Applications
  • Wheatstone bridges
  • Adjustable current control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Testing equipment
  • Stereo
  • Programmable power supplies
  • Used as voltage divider
  • Used as variable resistor
  • Industrial control circuits
  • Noise-free volume controller
Step5Bar-code shipping tag
X9428YS16Z-2.7T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Additional Feature
    ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE AND ANALOG SUPPLIES FROM 2.7V TO 5.5V, -2.7V TO -5.5V
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Supply Voltage
    3V
  • Base Part Number
    X9428
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Total Resistance
    2000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm