  • X9428YS16Z
X9428YS16Z
advertisement
Manufacturer No:
X9428YS16Z
HK JDW NO:
391-X9428YS16Z
Package:
SOIC
Datasheet:
X9428YS16Z
Description:
16 Terminations5V 16 Pin Digital PotentiometersSerial64 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9428YS16Z Overview
It is contained in SOIC pacakge.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 64 taps are provided.There are 64 positions in pentometer.This termination is designed for 16.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.The speed potentiometers will have a total resistance of 2000Ohm.Performance is delivered by 5V power.The digi devices displays 16 pins.There is a possibility of limiting the flow by 2kOhm.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.At 5V, it delivers voltage.70°C ensures stable operation.For reliability, it must operate at 0°C degrees Celsius.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThere is a maximum voltage limit of 5.5V for the supply.The minimum supply voltage is 4.5V, so it can work with any voltage.If the supply current is operated in the range of 100μA or higher, it will provide its performance.Supply types can be categorized by Dual.
X9428YS16Z Features
Available in SOIC package
1 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9428YS16Z Applications
  • PC
  • Industrial control
  • Automated caliberation
  • Bias adjustment circuits
  • Modern office equipment
  • Used as variable resistor
  • Automotive electronics
  • Programmable I to V converter
  • Audio Volume control
  • Household appliances
Step5Bar-code shipping tag
X9428YS16Z
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Weight
    547.485991mg
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    100μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Supply Type
  • Total Resistance
    2000Ohm
  • Height
    2.35mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    7.6mm