  • X9428WV14-2.7
X9428WV14-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9428WV14-2.7
HK JDW NO:
668-X9428WV14-2.7
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9428WV14-2.7
Description:
16 Terminations3V X9428 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9428WV14-2.7 Overview
This file is contained in a package of 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.There are 64 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The number of positions is 64.16 terminations are designed in digital potentiometer.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.The performance of this product is a result of 3V.In general, Surface Mount is recommended for mounting.potentionmeters with ±2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.The temperature range of this digital potentiometer is 0°C~70°C.You can limit the flow by using 10kOhm.X9428 family member.This digital variable resistor can be used to find Selectable Address.Added features of this digital potentiometer include: ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE AND ANALOG SUPPLIES FROM 2.7V TO 5.5V, -2.7V TO -5.5V
X9428WV14-2.7 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9428WV14-2.7 Applications
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Contrast control of monitors
  • Household appliances
  • Power supply
  • Bias adjustment circuits
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Power calibration
  • Automotive electronics
  • Refrigerator
  • Optic fiber network
Step5Bar-code shipping tag
X9428WV14-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Additional Feature
    ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE AND ANALOG SUPPLIES FROM 2.7V TO 5.5V, -2.7V TO -5.5V
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    X9428
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm