  • X9421YS16-2.7
X9421YS16-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9421YS16-2.7
HK JDW NO:
668-X9421YS16-2.7
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9421YS16-2.7
Description:
X9421 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9421YS16-2.7 Overview
It is contained in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) pacakge.The pentometer is stored from Non-Volatile.The digital potentiometer embeds 1 circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.64 taps protect this pentometer against overcurrent.The mount should be done in the direction of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is 0°C~70°C.Flow can be restricted using 2.5kOhm.Pentometer is a member of X9421 family.This digital variable resistor contains the value Selectable Address.
X9421YS16-2.7 Features
Available in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9421YS16-2.7 Applications
  • Analogue circuit
  • Used as variable resistor
  • Stereo
  • PC
  • Sensor trimming instrumentation
  • Wheatstone bridges
  • Power meter
  • Power calibration
  • Low power system
  • Automotive electronics
Step5Bar-code shipping tag
X9421YS16-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9421
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C