  • X9421WV14IZ-2.7
X9421WV14IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9421WV14IZ-2.7
HK JDW NO:
668-X9421WV14IZ-2.7
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9421WV14IZ-2.7
Description:
X9421 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9421WV14IZ-2.7 Overview
A package containing it contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.There are 64 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The mounting direction should be Surface Mount.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.The X9421 family contains pentometer.This digital variable resistor contains the value Selectable Address.
X9421WV14IZ-2.7 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9421WV14IZ-2.7 Applications
  • Programmable voltage regulator
  • Industrial control circuits
  • Programmable I to V converter
  • Refrigerator
  • Power meter
  • LEDs
  • Bias adjustment circuits
  • Voltage control
  • Brightness of monitors
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
X9421WV14IZ-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9421
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C