  • X9420YV14-2.7
X9420YV14-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9420YV14-2.7
HK JDW NO:
391-X9420YV14-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9420YV14-2.7 Overview
Package TSSOP contains it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.For securing digital analogics, it is available in the Bulk package.During overcurrent, this pentometer features 64 taps.Pentometer consists of 64 positions.The terminations are 14.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 2500Ohm.For its performance, it uses 2.7V.In the digi devices, there are 14 pins.A flow rate limit of 2.5kOhm is possible.Mounted by Surface Mount.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.It is capable of delivering voltage at 3/5V.Keeping the value at 70°C ensures that the digital resistor runs continuously.The minimum working temperature is 0°C in order to maintain reliability.This digital potentiometer has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYA family of pentometer is Digital Potentiometers.Even at 2MHz frequencies, it can maintain a high degree of accuracy.
X9420YV14-2.7 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
X9420YV14-2.7 Applications
  • Voltage resistance conversion
  • Adjust VCOM settings
  • Modern office equipment
  • Stereo
  • Power supply
  • Used as programmable gain amplifier
  • Analogue circuit
  • Brightness of monitors
  • Automatic detection of equipment
  • Healthcare Products
Step5Bar-code shipping tag
X9420YV14-2.7
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm