  • X9420YS16I-2.7
X9420YS16I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9420YS16I-2.7
HK JDW NO:
391-X9420YS16I-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
16 Terminations2.7V 16 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9420YS16I-2.7 Overview
The file is contained in SOIC packages.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.Bulk package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 64 taps that protect against overcurrent.The number of positions is 64.The terminations are set at 16.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 2500Ohm as shown.The performance of the product is powered by 2.7V.In the digi devices, there are 16 pins.Flow can be restricted using 2.5kOhm.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.At 3/5V, it can deliver voltage.It is best to have the maximum setting 85°C in order to ensure a stable operation of the digital resistor.A temperature of -40°C is necessary to maintain its reliability.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThis electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.With a frequency of 2MHz, it maintains high accuracy.
X9420YS16I-2.7 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
X9420YS16I-2.7 Applications
  • Automotive electronics
  • Power calibration
  • Sensor trimming instrumentation
  • Joysticks
  • Adjustable gain amplifiers
  • Matching Linear Impedance
  • Programmable I to V converter
  • Sensor auto referencing circuits
  • Wheatstone bridges
  • Optic fiber network
Step5Bar-code shipping tag
X9420YS16I-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm