  • X9420WV14T1
X9420WV14T1
advertisement
Manufacturer No:
X9420WV14T1
HK JDW NO:
391-X9420WV14T1
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9420WV14T1
Description:
14 Terminations5V 14 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9420WV14T1 Overview
TSSOP packages contain it.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.There are 64 taps to protect the overcurrent of this pentometer.There are 64 positions in pentometer.It is designed 14 terminations.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 10000Ohm.The performance of 5V is provided by 5V.The digi devices show 14 pins.It is possible to limit the flow with 10kOhm.The Surface Mount mounts digital potentiometer.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiameter is able to deliver voltage at 5V.As long as 70°C is set, the digital resistor will run steadily.A temperature of 0°C is necessary to maintain its reliability.Among its additional features are the following: NONVOLATILE MEMORYA family of pentometer is Digital Potentiometers.Despite its 2MHz frequency, it can maintain high accuracy.
X9420WV14T1 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
X9420WV14T1 Applications
  • Bias adjustment circuits
  • Used as programmable gain amplifier
  • Programmable low pass filter
  • DAC
  • Analogue circuit
  • Voltage control
  • Cell phone
  • Optic fiber network
  • Adjusting the LCD Display
  • Modern office equipment
Step5Bar-code shipping tag
X9420WV14T1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%