  • X9420WS16I-2.7
X9420WS16I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9420WS16I-2.7
HK JDW NO:
668-X9420WS16I-2.7
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9420WS16I-2.7
Description:
X9420 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9420WS16I-2.7 Overview
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages contain it.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 64 taps are provided.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It can supply voltages up to ±2.7V~5.5V.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.A member of the family X9420 pentometer belongs to.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.
X9420WS16I-2.7 Features
Available in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9420WS16I-2.7 Applications
  • Communication device
  • Cell phone
  • Adjusting the LCD Display
  • Sensor auto referencing circuits
  • Automatic detection of equipment
  • Used as programmable gain amplifier
  • Stereo
  • Speakers
  • Power calibration
  • Modern office equipment
Step5Bar-code shipping tag
X9420WS16I-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9420
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C