  • X9420WP16IZ-2.7
X9420WP16IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9420WP16IZ-2.7
HK JDW NO:
668-X9420WP16IZ-2.7
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
X9420WP16IZ-2.7
Description:
X9420 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9420WP16IZ-2.7 Overview
Package 16-DIP (0.300, 7.62mm) contains it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 64 taps are provided.Mount in the direction of Through Hole.potentionmeters with ±2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.Pentometer belongs to the family X9420.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.
X9420WP16IZ-2.7 Features
Available in 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9420WP16IZ-2.7 Applications
  • Analogue circuit
  • Brightness of monitors
  • Programmable power supplies
  • Adjust VCOM settings
  • Communication device
  • Joysticks
  • Motor control
  • Adjustable gain amplifiers
  • Automotive electronics
  • Low power system
Step5Bar-code shipping tag
X9420WP16IZ-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Supplier Device Package
    16-PDIP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9420
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C