  • X9418YS24IZ-2.7
X9418YS24IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9418YS24IZ-2.7
HK JDW NO:
391-X9418YS24IZ-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
X9418YS24IZ-2.7
Description:
24 Terminations2.7V Digital PotentiometersI2C64 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9418YS24IZ-2.7 Overview
Package SOIC contains it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.There are 64 positions in pentometer.24 terminations are designed in digital potentiometer.For your reference, this programmable potentiometer contains 2 functions.Its total resistance will be 2500Ohm.In order for it to perform, it relies on 2.7V.In this case, the flow can be limited by 2.5kOhm.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.A maximum 85°C ensures that the digital resistor runs smoothly.It operates at -40°C at a minimum to maintain reliability.A family of pentometer is Digital Potentiometers.The electronic potentiometer can handle a maximum supply voltage of 5.5V volts.2.7V is the minimum supply voltage it can operate at.In order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 100μA.
X9418YS24IZ-2.7 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9418YS24IZ-2.7 Applications
  • PC
  • Adjust VCOM settings
  • Cell phone
  • Wheatstone bridges
  • Sensor auto referencing circuits
  • Industrial control
  • Healthcare Products
  • Programmable I to V converter
  • Used as variable resistor
  • Power meter
Step5Bar-code shipping tag
X9418YS24IZ-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    100μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm