  • X9418YP24-2.7
X9418YP24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9418YP24-2.7
HK JDW NO:
668-X9418YP24-2.7
Package:
24-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
X9418YP24-2.7
Description:
X9418 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9418YP24-2.7 Overview
A package containing it contains 24-DIP (0.600, 15.24mm).Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tube.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 64 taps are provided.In order to mount, it is recommended to follow the Through Hole axis.There is ±2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is 0°C~70°C.Limiting the flow with 2.5kOhm is possible.The X9418 family includes pentometer.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.
X9418YP24-2.7 Features
Available in 24-DIP (0.600, 15.24mm) package
2 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9418YP24-2.7 Applications
  • Stereo
  • Adjusting the LCD Display
  • Power calibration
  • Modern office equipment
  • Joysticks
  • Programmable low pass filter
  • Power meter
  • LEDs
  • Adjustable current control
  • Programmable I to V converter
Step5Bar-code shipping tag
X9418YP24-2.7
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9418
  • Configuration
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C