  • X9418WP24
X9418WP24
advertisement
Manufacturer No:
X9418WP24
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9418WP24
Package:
Datasheet:
Description:
5V 24 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9418WP24 Overview
There are 64 positions in pentometer.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.It is powered by 5V to deliver its perfomance.The digi devices shows the 24 pins.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.There is a voltage delivery capability of 5V.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYComponents in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.Under the maximum resistance tolerance of 20%, this digipot can operate.Operating temperatures should remain below 70°C.The circuit consists of 24 terminals.
X9418WP24 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9418WP24 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9418WP24 Digital Potentiometers applications.
  • Used as programmable gain amplifier
  • Audio level control
  • Low power system
  • Used as variable resistor
  • Power meter
  • Adjust VCOM settings
  • Adjustable gain amplifiers
  • Speakers
  • Sensor trimming instrumentation
  • Healthcare Products
Step5Bar-code shipping tag
X9418WP24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9418WP24.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Terminals
    24
  • JESD-609 Code
    e0
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    0.635mm
  • Length
    31mm
  • Width
    15.24mm