  • X9410WV24-2.7T1
X9410WV24-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9410WV24-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9410WV24-2.7T1
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9410WV24-2.7T1 Overview
It is contained in TSSOP pacakge.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.This pentometer has 64 taps to protect against overcurrent.Positions are 64.There are 24 terminations on this digital potentiometer.You can refer to 2 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 10000Ohm.Powered by 2.7V, it delivers its performance.The digi devices shows the 24 pins.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.There is a possibility of delivering voltage at 3/5V.As long as 70°C is set, the digital resistor will run steadily.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of 0°C.Among its additional features are the following: NONVOLATILE MEMORYThere are pentometer in the Digital Potentiometers family.Even at 2MHz frequencies, it can maintain a high degree of accuracy.
X9410WV24-2.7T1 Features
Available in TSSOP package
2 Circuits
X9410WV24-2.7T1 Applications
  • Refrigerator
  • Programmable I to V converter
  • Noise-free volume controller
  • Healthcare Products
  • Gas detection circuit
  • Power meter
  • Low power system
  • Industrial control
  • Calibration instrumentation
  • Used as voltage divider
Step5Bar-code shipping tag
X9410WV24-2.7T1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm