  • X9410WV24-2.7
X9410WV24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9410WV24-2.7
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-X9410WV24-2.7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9410WV24-2.7
Description:
Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9410WV24-2.7 Overview
Package 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.The digital potentiometer embeds 2 circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.There are 64 taps to protect the overcurrent of this pentometer.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.potentionmeters that can supply ±2.7V~5.5V volts are available.This digital potentiometers operate temperature at the range of 0°C~70°C.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.
X9410WV24-2.7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9410WV24-2.7 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC X9410WV24-2.7 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable low pass filter
  • Adjustable current control
  • Adjusting the LCD Display
  • Refrigerator
  • Analogue circuit
  • Used as variable resistor
  • Contrast control of monitors
  • DAC
  • Power supply
  • Replaces mechanical potentiometers
Step5Bar-code shipping tag
X9410WV24-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Supplier Device Package
    24-TSSOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Configuration
    Potentiometer
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C