  • X9409WS24IZT1
X9409WS24IZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9409WS24IZT1
HK JDW NO:
391-X9409WS24IZT1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9409WS24IZT1
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersI2C64 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9409WS24IZT1 Overview
The file is contained in SOIC packages.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.There are 64 positions in pentometer.This termination is designed for 24.The following programmable potentiometer includes 4 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.The digi devices displays 24 pins.It is possible to limit the flow with 10kOhm.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.5V is the voltage it can deliver.As long as 85°C is set, the digital resistor will run steadily.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C.A family of pentometer is Digital Potentiometers.It can handle a maximum supply voltage of 5.5V.The unit can be powered by a voltage as low as 4.5V.Optimal performance can be achieved by operating the supply current in the 100μA range.With 400kHz, it is capable of maintaining high accuracy.
X9409WS24IZT1 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9409WS24IZT1 Applications
  • Noise-free volume controller
  • Automotive electronics
  • Sensor auto referencing circuits
  • LEDs
  • Programmable I to V converter
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Industrial control
  • Wheatstone bridges
  • Brightness of monitors
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
Step5Bar-code shipping tag
X9409WS24IZT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    24
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    100μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm