  • MCP4241-104E/ST
MCP4241-104E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4241-104E/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4241-104E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4241-104E/ST
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4241 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Quantity:
In Stock : 8356
Purchasing and Inquiry
MCP4241-104E/ST Overview
There are 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 129 taps are provided.In total, pentometer has 128 positions.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 14.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 100000Ohm.For its performance, it uses 5V.The digi devices shows the 14 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.It is possible to supply 1.8V~5.5V volts to the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.Limiting the flow with 100kOhm is possible.Pentometer is a member of MCP4241 family.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.There are 14 pins on this potentiameter.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.
MCP4241-104E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4241-104E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4241-104E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Used as variable resistor
  • Household appliances
  • PC
  • Automatic detection of equipment
  • Used as voltage divider
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Modern office equipment
  • Adjusting the LCD Display
  • Cell phone
  • Programmable low pass filter
Step5Bar-code shipping tag
MCP4241-104E/ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4241
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm