  • X9408WV24IZT1
X9408WV24IZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9408WV24IZT1
HK JDW NO:
668-X9408WV24IZT1
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9408WV24IZT1
Description:
24 Pin X9408 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9408WV24IZT1 Overview
A package containing it contains 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.24 pins can be seen in The digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.potentionmeters that can supply ±5V volts are available.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.You can limit the flow by using 10kOhm.In the X9408 family, pentometer belongs.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.
X9408WV24IZT1 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9408WV24IZT1 Applications
  • Bias adjustment circuits
  • Low power system
  • Speakers
  • Contrast control of monitors
  • DC/DC conversion circuit
  • Motor control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Voltage control
  • Adjusting the LCD Display
  • Modern office equipment
Step5Bar-code shipping tag
X9408WV24IZT1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Voltage - Supply
    ±5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9408
  • Pin Count
    24
  • Configuration
    Potentiometer
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    40
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C