  • X9408WV24I-2.7T1
X9408WV24I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9408WV24I-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9408WV24I-2.7T1
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9408WV24I-2.7T1 Overview
There are TSSOP packages in this package.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.There are embedded 4 circuits in this digital potentiometer.A 64 tap protects this pentometer from overcurrents.There are 64 positions in pentometer.The terminations are set at 24.You can refer to 4 functions in this programmable potentiometer.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 2.7V.The digi devices displays 24 pins.Flow can be restricted using 10kOhm.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.Keeping the value at 85°C ensures that the digital resistor runs continuously.It operates at -40°C at a minimum to maintain reliability.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers is the family of the pentometer.Even at 400kHz frequencies, it can maintain a high degree of accuracy.
X9408WV24I-2.7T1 Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
X9408WV24I-2.7T1 Applications
  • LEDs
  • Noise-free volume controller
  • Automatic gain control
  • Joysticks
  • Adjust VCOM settings
  • Brightness of monitors
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Low power system
  • DC/DC conversion circuit
Step5Bar-code shipping tag
X9408WV24I-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm