  • X9401YS24I-2.7
X9401YS24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9401YS24I-2.7
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9401YS24I-2.7
Description:
24 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9401YS24I-2.7 Overview
The number of positions is 64.For your reference, this programmable potentiometer contains 4 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 2500Ohm.The digi devices displays 24 pins.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.Voltage can be delivered at 3/5V.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYComponents from the Digital Potentiometers family are used.Under the maximum resistance tolerance of 20%, this digipot can operate.Maintaining an operating temperature below 85°C is recommended.It consists of 24 terminals. Designed to work at low temperatures, the digital potentiometer is designed for -40°C temperatures.
X9401YS24I-2.7 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9401YS24I-2.7 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9401YS24I-2.7 Digital Potentiometers applications.
  • Low power system
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Refrigerator
  • Communication device
  • Household appliances
  • Wheatstone bridges
  • Used as voltage divider
  • Cell phone
  • Adjusting the LCD Display
  • Adjustable gain amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
X9401YS24I-2.7
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    24
  • JESD-609 Code
    e0
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    15.345mm
  • Width
    7.485mm