  • X9401WV24
X9401WV24
advertisement
Manufacturer No:
X9401WV24
HK JDW NO:
391-X9401WV24
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9401WV24
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9401WV24 Overview
TSSOP packages contain it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 4 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Bulk package.For this pentometer, there are 64 taps that protect against overcurrent.The pentometer consists of 64 positions.It is designed 24 terminations.You can refer to 4 functions in this programmable potentiometer.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.To deliver its performance, it is powered by 5V.The digi devices has 24 pins.A flow rate limit of 10kOhm is possible.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.The potentiameter is capable of delivering voltage at 5V.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 70°C.A minimum working temperature of 0°C is necessary for reliability.Here are some additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYHigh accuracy can be achieved with 2MHz frequency.
X9401WV24 Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
X9401WV24 Applications
  • Brightness of monitors
  • Gas detection circuit
  • Optic fiber network
  • Programmable computer
  • PC
  • Speakers
  • Voltage control
  • DC/DC conversion circuit
  • DAC
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
X9401WV24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9401WV24.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm