  • X9400WV24
X9400WV24
advertisement
Manufacturer No:
X9400WV24
HK JDW NO:
391-X9400WV24
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9400WV24
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9400WV24 Overview
TSSOP packages contain it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.The digital potentiometer embeds 4 circuits.It is accessible in the Bulk package to secure the digital analogic.A 64 tap protects this pentometer from overcurrents.There are 64 positions in pentometer.A termination of 24 is intended.In this programmable potentiometer, you will find 4 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.For its performance, it uses 5V.A 24 pin can be seen in the digi devices.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.At 5V, it can deliver voltage.70°C is the maximum value that ensures the stability of the digital resistor.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of 0°C.Here are some additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYEven at 2MHz frequencies, it can maintain a high degree of accuracy.
X9400WV24 Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
X9400WV24 Applications
  • Noise-free volume controller
  • Programmable voltage regulator
  • Brightness of monitors
  • Programmable power supplies
  • Modern office equipment
  • Automated caliberation
  • Power meter
  • Industrial control circuits
  • Adjust VCOM settings
  • Speakers
Step5Bar-code shipping tag
X9400WV24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9400WV24.
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    2MHz
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm