  • X9400WS24I-2.7T1
X9400WS24I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9400WS24I-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9400WS24I-2.7T1
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations3V 24 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9400WS24I-2.7T1 Overview
A package containing SOIC files contains it.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer includes 4 embedded circuits.There are 64 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The number of positions is 64.It is designed 24 terminations.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.The performance of the product is powered by 3V.The digi devices shows the 24 pins.A flow rate limit of 10kOhm is possible.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.A maximum 70°C ensures that the digital resistor runs smoothly.The system requires a minimum operating temperature of 0°C to maintain reliability.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYWhen the frequency is set to 2MHz, it maintains high accuracy.
X9400WS24I-2.7T1 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
X9400WS24I-2.7T1 Applications
  • Communication device
  • Optic fiber network
  • Stereo
  • Power supply
  • Bias adjustment circuits
  • Voltage control
  • Automatic detection of equipment
  • Healthcare Products
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Adjustable gain amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
X9400WS24I-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    2MHz
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm