  • X9400WS24I-2.7
X9400WS24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9400WS24I-2.7
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-X9400WS24I-2.7
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9400WS24I-2.7
Description:
Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9400WS24I-2.7 Overview
The file is contained in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 4 embedded circuits.Tube package provides access to it.A 64 tap protects this pentometer from overcurrents.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.±2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 10kOhm can be applied.This digital variable resistor can be used to find Selectable Address.
X9400WS24I-2.7 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9400WS24I-2.7 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC X9400WS24I-2.7 Digital Potentiometers applications.
  • Audio level control
  • Adjustable current control
  • Motor control
  • DC/DC conversion circuit
  • Refrigerator
  • Bias adjustment circuits
  • Stereo
  • PC
  • Voltage resistance conversion
  • Calibration instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
X9400WS24I-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Supplier Device Package
    24-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Configuration
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C