  • X9317ZV8I-2.7
X9317ZV8I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9317ZV8I-2.7
HK JDW NO:
391-X9317ZV8I-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9317ZV8I-2.7
Description:
8 Terminations2.7V 8 Pin Digital PotentiometersSerial100 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9317ZV8I-2.7 Overview
This file is contained in a package of TSSOP.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.The digital potentiometer embeds 1 circuits.In the Bulk package, it is accessible for securing the digital analogic.In this pentometer, there are 100 taps to prevent overcurrent.A 100 position is contained in pentometer.The terminations are set at 8.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 1000Ohm.For its performance, it uses 2.7V.The digi devices show 8 pins.In this case, the flow can be limited by 1kOhm.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.Digital potentiometer has 8 pins.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.At 3/5V, it can deliver voltage.A maximum 85°C ensures that the digital resistor runs smoothly.The temperature must be kept below -40°C in order to maintain reliability.Added features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORYThis electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.There is a maximum voltage limit of 5.5V for the supply.It can work with the minimum supply voltage of 2.7V.
X9317ZV8I-2.7 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
8 pins
X9317ZV8I-2.7 Applications
  • Used as programmable gain amplifier
  • Noise-free volume controller
  • Speakers
  • Audio Volume control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Testing equipment
  • Contrast control of monitors
  • Programmable I to V converter
  • Power calibration
  • Motor control
Step5Bar-code shipping tag
X9317ZV8I-2.7
    Select All
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    100
  • Total Resistance
    1000Ohm
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C