  • X9317ZS8I-2.7
X9317ZS8I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9317ZS8I-2.7
HK JDW NO:
668-X9317ZS8I-2.7
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9317ZS8I-2.7
Description:
X9317 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9317ZS8I-2.7 Overview
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages contain it.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.The digital potentiometer embeds 1 circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.For this pentometer, there are 100 taps that protect against overcurrent.The mounting direction should be Surface Mount.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.In this case, the flow can be limited by 1kOhm.The X9317 family contains pentometer.
X9317ZS8I-2.7 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9317ZS8I-2.7 Applications
  • Audio level control
  • Automotive electronics
  • Programmable I to V converter
  • Adjust VCOM settings
  • Power meter
  • PC
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Automatic detection of equipment
  • Power supply
  • Contrast control of monitors
Step5Bar-code shipping tag
X9317ZS8I-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    1kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9317
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C