  • X9317WV8IZ-2.7T1
X9317WV8IZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9317WV8IZ-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9317WV8IZ-2.7T1
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9317WV8IZ-2.7T1
Description:
8 Pin X9317 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9317WV8IZ-2.7T1 Overview
There are 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.Tape & Reel (TR) package provides access to it.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 100 taps are provided.8 pins can be seen in The digi devices.Mount in the direction of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.A flow rate limit of 10kOhm is possible.X9317 is a family member.
X9317WV8IZ-2.7T1 Features
Available in 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9317WV8IZ-2.7T1 Applications
  • Power calibration
  • DC/DC conversion circuit
  • Low power system
  • Cell phone
  • Automated caliberation
  • Sensor auto referencing circuits
  • DAC
  • PC
  • Industrial control
  • Motor control
Step5Bar-code shipping tag
X9317WV8IZ-2.7T1
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9317
  • Pin Count
    8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C