  • X9317WV8I-2.7T2
X9317WV8I-2.7T2
advertisement
Manufacturer No:
X9317WV8I-2.7T2
HK JDW NO:
668-X9317WV8I-2.7T2
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9317WV8I-2.7T2
Description:
X9317 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9317WV8I-2.7T2 Overview
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages contain it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.The digital potentiometer embeds 1 circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 100 taps.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.It is possible to limit the flow with 10kOhm.Pentometer belongs to the family X9317.
X9317WV8I-2.7T2 Features
Available in 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9317WV8I-2.7T2 Applications
  • Cell phone
  • Refrigerator
  • Used as voltage divider
  • Used as variable resistor
  • Audio level control
  • Automotive electronics
  • Modern office equipment
  • Industrial control circuits
  • Brightness of monitors
  • Household appliances
Step5Bar-code shipping tag
X9317WV8I-2.7T2
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9317
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C