  • X9317UV8Z-2.7T1
X9317UV8Z-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9317UV8Z-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9317UV8Z-2.7T1
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9317UV8Z-2.7T1
Description:
8 Terminations5V 8, 8, 8 Pin Digital PotentiometersSerial100 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9317UV8Z-2.7T1 Overview
The package contains TSSOP files.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Positions 100 make up this pentometer.The terminations are set at 8.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.The digi devices displays 8, 8, 8 pins.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.70°C is the maximum value that ensures the stability of the digital resistor.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of 0°C.Components in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.A maximum supply voltage of 5.5V can be handled by it.It can work with the minimum supply voltage of 2.7V.To deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 50μA.
X9317UV8Z-2.7T1 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9317UV8Z-2.7T1 Applications
  • Programmable power supplies
  • Adjust VCOM settings
  • Automotive electronics
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Refrigerator
  • Voltage control
  • Optic fiber network
  • Programmable voltage regulator
  • Gas detection circuit
  • Adjusting the LCD Display
Step5Bar-code shipping tag
X9317UV8Z-2.7T1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm