  • X9317UV8Z-2.7
X9317UV8Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9317UV8Z-2.7
HK JDW NO:
668-X9317UV8Z-2.7
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9317UV8Z-2.7
Description:
8 Pin X9317 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9317UV8Z-2.7 Overview
A package containing 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files contains it.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.There are 100 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The digi devices shows pins 8.You should mount in the way of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.For this digital potentiometer, there is a temperature range of 0°C~70°C.50kOhm can limit the flow.This object belongs to the X9317 family.
X9317UV8Z-2.7 Features
Available in 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9317UV8Z-2.7 Applications
  • Programmable power supplies
  • Automotive electronics
  • Adjustable current control
  • Gas detection circuit
  • Audio level control
  • Audio Volume control
  • Noise-free volume controller
  • Sensor auto referencing circuits
  • Refrigerator
  • PC
Step5Bar-code shipping tag
X9317UV8Z-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9317
  • Pin Count
    8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C