  • X9317TV8I-2.7T1
X9317TV8I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9317TV8I-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9317TV8I-2.7T1
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9317TV8I-2.7T1
Description:
8 Terminations2.7V 8 Pin Digital PotentiometersSerial100 Positions
Purchasing and Inquiry
X9317TV8I-2.7T1 Overview
The package contains TSSOP files.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.During overcurrent, this pentometer features 100 taps.Positions 100 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed for terminations of 8.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.The performance of 2.7V is provided by 2.7V.The digi devices displays 8 pins.In this case, the flow can be limited by 100kOhm.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.Voltage can be delivered at 3/5V.Having the maximum setting 85°C ensures stable operation of the digital resistor.A temperature of -40°C is necessary to maintain its reliability.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORY
X9317TV8I-2.7T1 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
X9317TV8I-2.7T1 Applications
  • DC/DC conversion circuit
  • Medical equipment
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Audio level control
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Joysticks
  • Adjustable gain amplifiers
  • Contrast control of monitors
  • Programmable voltage regulator
  • Wheatstone bridges
Step5Bar-code shipping tag
X9317TV8I-2.7T1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    100
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm