  • X9317TV8I-2.7
X9317TV8I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9317TV8I-2.7
HK JDW NO:
391-X9317TV8I-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9317TV8I-2.7
Description:
8 Terminations2.7V 8 Pin Digital PotentiometersSerial100 Positions
Purchasing and Inquiry
X9317TV8I-2.7 Overview
It is contained in TSSOP pacakge.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.It is accessible in the Bulk package to secure the digital analogic.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 100 taps are provided.Positions are 100.8 terminations are designed in digital potentiometer.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 100000Ohm.For its performance, it uses 2.7V.The digi devices show 8 pins.In this case, the flow can be limited by 100kOhm.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.There is a voltage delivery capability of 3/5V.The maximum 85°C ensures that the digital resistor runs stablily.A temperature of -40°C is necessary to maintain its reliability.Among its additional features are the following: NONVOLATILE MEMORY
X9317TV8I-2.7 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
X9317TV8I-2.7 Applications
  • Used as voltage divider
  • Brightness of monitors
  • Sensor trimming instrumentation
  • Adjusting the LCD Display
  • Adjustable gain amplifiers
  • Wheatstone bridges
  • Power supply
  • Audio Volume control
  • Communication device
  • Programmable computer
Step5Bar-code shipping tag
X9317TV8I-2.7
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    100
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%