  • X9317TM8IZ-2.7T1
X9317TM8IZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9317TM8IZ-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9317TM8IZ-2.7T1
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
X9317TM8IZ-2.7T1
Description:
8 Pin X9317 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9317TM8IZ-2.7T1 Overview
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages contain it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 100 taps are provided.The digi devices show 8 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.There is 2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.You can limit the flow by using 100kOhm.Pentometer belongs to the family X9317.
X9317TM8IZ-2.7T1 Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9317TM8IZ-2.7T1 Applications
  • Adjustable gain amplifiers
  • DC/DC conversion circuit
  • Automated caliberation
  • Industrial control
  • Optic fiber network
  • Programmable power supplies
  • Medical equipment
  • Sensor trimming instrumentation
  • Programmable computer
  • Noise-free volume controller
Step5Bar-code shipping tag
X9317TM8IZ-2.7T1
    8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V