  • X9315WMIZ-2.7T1
X9315WMIZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9315WMIZ-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9315WMIZ-2.7T1
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
X9315WMIZ-2.7T1
Description:
8 Terminations2.7V 8 Pin X9315 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)32 Positions
Purchasing and Inquiry
X9315WMIZ-2.7T1 Overview
The file is contained in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.For this pentometer, there are 32 taps that protect against overcurrent.Pentometer consists of 32 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 8.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.For its performance, it uses 2.7V.The digi devices show 8 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~85°C.It is possible to limit the flow with 10kOhm.X9315 family member.This digital potentiometer has the following additional features: NONVOLATILE MEMORY
X9315WMIZ-2.7T1 Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9315WMIZ-2.7T1 Applications
  • DC/DC conversion circuit
  • Low power system
  • Contrast control of monitors
  • Programmable voltage regulator
  • Audio level control
  • Matching Linear Impedance
  • Audio Volume control
  • LEDs
  • Adjust VCOM settings
  • Used as variable resistor
Step5Bar-code shipping tag
X9315WMIZ-2.7T1
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    32
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    X9315
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
    Linear
  • Number of Taps
    32
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm