  • X9279TV14Z-2.7
X9279TV14Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9279TV14Z-2.7
HK JDW NO:
391-X9279TV14Z-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin Digital PotentiometersI2C256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9279TV14Z-2.7 Overview
The package contains TSSOP files.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.For securing digital analogics, it is available in the Bulk package.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.A 256 position is contained in pentometer.It is designed 14 terminations.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.The total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm as shown.It is powered by 2.7V to deliver its perfomance.The digi devices shows the 14 pins.A flow rate limit of 100kOhm is possible.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.potentiameter with 14 pins.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.Stability is ensured by the maximum 70°C.The temperature must be kept below 0°C in order to maintain reliability.This digital potentiometer has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers is the family of the pentometer.5.5V is the maximum voltage that it can handle.In order to function, the supply voltage must be at least 0.For it to perform as expected, the supply current must be in the range of 3mA.When the frequency is set to 400kHz, it maintains high accuracy.The type of supply can be classified by Single.
X9279TV14Z-2.7 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9279TV14Z-2.7 Applications
  • Automated caliberation
  • Power supply
  • Audio Volume control
  • Power calibration
  • Adjustable current control
  • Used as programmable gain amplifier
  • Refrigerator
  • Adjust VCOM settings
  • Voltage resistance conversion
  • Programmable I to V converter
Step5Bar-code shipping tag
X9279TV14Z-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    140.30179mg
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    3mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Supply Type
    Single
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Height
    900μm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm