  • X9271UV14IZ-2.7T1
X9271UV14IZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9271UV14IZ-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9271UV14IZ-2.7T1
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9271UV14IZ-2.7T1
Description:
14 Pin X9271 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9271UV14IZ-2.7T1 Overview
This file is contained in a package of 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.The digital potentiometer embeds 1 circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.256 taps protect this pentometer against overcurrent.The digi devices displays 14 pins.You should mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.50kOhm can limit the flow.Family X9271 includes pentometer.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.
X9271UV14IZ-2.7T1 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9271UV14IZ-2.7T1 Applications
  • Voltage resistance conversion
  • Testing equipment
  • Automated caliberation
  • Programmable I to V converter
  • Communication device
  • Low power system
  • Brightness of monitors
  • Sensor trimming instrumentation
  • Optic fiber network
  • DAC
Step5Bar-code shipping tag
X9271UV14IZ-2.7T1
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9271
  • Pin Count
    14
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    300 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C