  • X9271TV14-2.7T1
X9271TV14-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9271TV14-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9271TV14-2.7T1
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9271TV14-2.7T1
Description:
X9271 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9271TV14-2.7T1 Overview
A package containing 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files contains it.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V.With this digital potentiometer, the temperature range is 0°C~70°C.100kOhm can limit the flow.This object belongs to the X9271 family.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.
X9271TV14-2.7T1 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9271TV14-2.7T1 Applications
  • Communication device
  • Analogue circuit
  • Wheatstone bridges
  • Programmable I to V converter
  • Cell phone
  • Automatic gain control
  • Matching Linear Impedance
  • Audio level control
  • Low power system
  • DC/DC conversion circuit
Step5Bar-code shipping tag
X9271TV14-2.7T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9271
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    300 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C