  • X9261US24Z-2.7
X9261US24Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9261US24Z-2.7
HK JDW NO:
391-X9261US24Z-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9261US24Z-2.7 Overview
SOIC packages contain it.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer includes 2 embedded circuits.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Pentometer consists of 256 positions.It is designed 24 terminations.For your reference, this programmable potentiometer contains 2 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 2.7V.In the digi devices, 24 pins can be seen.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5V.Keeping the value at 70°C ensures that the digital resistor runs continuously.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of 0°C.Here are the additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORY5.5V is the maximum voltage that it can handle.It can work with the minimum supply voltage of 2.7V.In order for it to function properly, the supply current must be operated at 400μA.
X9261US24Z-2.7 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9261US24Z-2.7 Applications
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Wheatstone bridges
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Household appliances
  • Modern office equipment
  • Programmable I to V converter
  • Sensor auto referencing circuits
  • Power calibration
  • Adjustable current control
Step5Bar-code shipping tag
X9261US24Z-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm