  • X9261US24IZ-2.7
X9261US24IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9261US24IZ-2.7
HK JDW NO:
668-X9261US24IZ-2.7
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9261US24IZ-2.7
Description:
X9261 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9261US24IZ-2.7 Overview
It is contained in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) pacakge.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tube.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.You should mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.It is possible to limit the flow with 50kOhm.This object belongs to the X9261 family.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.
X9261US24IZ-2.7 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9261US24IZ-2.7 Applications
  • Adjustable current control
  • Used as voltage divider
  • Adjusting the LCD Display
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Used as programmable gain amplifier
  • Used as variable resistor
  • Calibration instrumentation
  • Refrigerator
  • Speakers
  • Optic fiber network
Step5Bar-code shipping tag
X9261US24IZ-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9261
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    300 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C