  • X9260US24Z-2.7
X9260US24Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9260US24Z-2.7
HK JDW NO:
391-X9260US24Z-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9260US24Z-2.7 Overview
There are SOIC packages in this package.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.256 taps protect this pentometer against overcurrent.In total, pentometer has 256 positions.The terminations are set at 24.You can refer to 2 functions in this programmable potentiometer.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.For its performance, it uses 2.7V.On the digi devices, you can see the 24 pins.50kOhm can limit the flow.The Surface Mount mounts digital potentiometer.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.Having the maximum setting 70°C ensures stable operation of the digital resistor.This electronic potentiometer operates at 0°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.Added features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORY5.5V is its maximum supply voltage.The minimum supply voltage is 2.7V, so it can work with any voltage.Optimal performance can be achieved by operating the supply current in the 400μA range.
X9260US24Z-2.7 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9260US24Z-2.7 Applications
  • Adjustable gain amplifiers
  • Programmable low pass filter
  • Adjust VCOM settings
  • Matching Linear Impedance
  • Used as voltage divider
  • Industrial control circuits
  • Gas detection circuit
  • DAC
  • Programmable computer
  • Power calibration
Step5Bar-code shipping tag
X9260US24Z-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm