  • X9260US24-2.7
X9260US24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9260US24-2.7
HK JDW NO:
668-X9260US24-2.7
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9260US24-2.7
Description:
X9260 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9260US24-2.7 Overview
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages contain it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.A 256 tap protects this pentometer from overcurrents.In general, Surface Mount is recommended for mounting.There is ±2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.For this digital potentiometer, there is a temperature range of 0°C~70°C.Limiting the flow with 50kOhm is possible.Pentometer is a member of X9260 family.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.
X9260US24-2.7 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9260US24-2.7 Applications
  • Contrast control of monitors
  • DAC
  • Used as programmable gain amplifier
  • Power calibration
  • Automated caliberation
  • Automotive electronics
  • Automatic detection of equipment
  • Calibration instrumentation
  • Communication device
  • Adjusting the LCD Display
Step5Bar-code shipping tag
X9260US24-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9260
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    250 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C