  • X9260TS24Z-2.7
X9260TS24Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9260TS24Z-2.7
HK JDW NO:
668-X9260TS24Z-2.7
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9260TS24Z-2.7
Description:
X9260 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9260TS24Z-2.7 Overview
There is a 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package containing it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.A 256 tap protects this pentometer from overcurrents.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.potentionmeters that can supply ±2.7V~5.5V volts are available.In this digital potentiometer, the temperature range is 0°C~70°C.Flow can be restricted using 100kOhm.The X9260 family includes pentometer.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.
X9260TS24Z-2.7 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9260TS24Z-2.7 Applications
  • Modern office equipment
  • Noise-free volume controller
  • Power supply
  • Industrial control
  • Communication device
  • Contrast control of monitors
  • Speakers
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Optic fiber network
  • LEDs
Step5Bar-code shipping tag
X9260TS24Z-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9260
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    250 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C