  • X9259US24ZT1
X9259US24ZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9259US24ZT1
HK JDW NO:
391-X9259US24ZT1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9259US24ZT1
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersI2C256 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9259US24ZT1 Overview
There is a SOIC package containing it.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.The number of positions is 256.24 terminations are designed in digital potentiometer.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.The performance of the product is powered by 5V.The digi devices shows pins 24.Limiting the flow with 50kOhm is possible.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.At 5V, the potentiometer conducts.The potentiameter is able to deliver voltage at 5V.The maximum 70°C ensures that the digital resistor runs stablily.The system requires a minimum operating temperature of 0°C to maintain reliability.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.5.5V is its maximum supply voltage.The minimum supply voltage is 4.5V, so it can work with any voltage.For it to perform as expected, the supply current must be in the range of 3mA.The frequency of 400kHz allows it to maintain high accuracy.
X9259US24ZT1 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9259US24ZT1 Applications
  • Adjustable gain amplifiers
  • Low power system
  • Calibration instrumentation
  • Industrial control circuits
  • Programmable computer
  • Voltage control
  • Adjust VCOM settings
  • Testing equipment
  • Brightness of monitors
  • Automotive electronics
Step5Bar-code shipping tag
X9259US24ZT1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Published
    2004
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    24
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    3mA
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm